Nepřístupné rozhledny a vyhlídkové věže v Česku - PROČ?
(zde se pokoušíme mapovat smutné osudy některých rozhleden v Česku... včetně aktualizace a změn..)


SMUTEK A BEZNADĚJ - nepřístupné rozhledny v ČR (9):

BRNO - VÝSTAVIŠTĚ - dlouhodobě nepřístupná, údajně kvůli "narušené statice" po dávné rekonstrukci výtahu. (Přitom vedení BVV na svémwebu věž nabízí ke komernčím placeným pronájmům!) Problémem je spíše velmi nízké zábradlí na horním ochozu - pod úrovní lidského těžiště. Vstup na rozhlednu je chráněn třemi zámky. Vedení Veletrhů Brno v čele s ředitelem Kulišem bohužel nemá ani nejmenší zájem o potřeby turistů a smutnou situaci drobnou investicí do nového zábradlí změnit.
2017: na jediný den na jaře v rámci Open house se věž otevřela zájemcům. Od té doby zase nic...

DOUBSKÁ HORA Karlovy Vary - rozhledna, která je nyní součástí komplexu hotelu Aberg, se změnila v hotelové apartmá. Přesto byla donedávna přístupná za 40 kč v době kdy apartmá nemělo platící ubatované hosty. Nyní ale areál hotelu v majetku ruských občanů prochází rozsáhlou rekonstrukcí - věž již zcela dokončena včetně úpravy z apartmánu zpět na klasickou rozhlednu. Nepřístupno, střeženo přísnou ochrankou.
Objekt nabízen realitní kanceláří k odkupu.

HLADNOV Slezská Ostrava - vodárenská věž s vyhlídkou opravena, ale nepřístupná. Historický článek zde. Pan Slabý z MO Slezská Ostrava (10/2008): "Objekt je památkově chráněný, patří do soukromého vlastnictví firmy Ha-vel reality s.r.o. Jaké má vlasník do budoucna s rozhlednou plány nevíme. Další případné informace paní Bednářová ze stavebního úřadu MO Slezská Ostrava." Vyjádření ostravské spolupracovnice: "Vlastní to společnost, která tam má satelity a věž je neprodyšně uzavřena.."
2014: Firma Ha-vel podle svého šéfa zvažuje, co s objektem dál. Jedná i s radnicí radnicí Slezské Ostravy. "Hledáme vhodný model spolupráce. Za naši stranu jsme velmi otevření, takže věřím že se v dohledné době něco podaří," řekl KPR jednatel firmy. Držíme palce, ať se rozhodnou správně a turisté se na vyhlídku po letech znovu podívají.
2018: Absolutní BEZNADĚJ. Firma Ha-vel ve věžičce nesmyslně trvale zřídila superstřežené pracoviště datového serveru, kam mají přístup pouze dva určení lidé, nikdo jiný. Tím definitovně pohřbila všechny naděje na zpřístupnění :´(

CHLUM SVATÉ MÁŘÍ  -  Již řadu let v soukromých rukou, slouží jako soukromé obydlí, vchod na věž je skrze předsíň bytu, majitelé pouštějí na vyhlídku jen výjimečně v dobrém rozmaru. Prodávají ale pohledy rozhledny.

KOMÁŘÍ VÍŽKA/HŮRKA Krupka - okna rozhledny při rekonstrukci naprosto nesmyslně zazděna. Současný majitel podle svých slov zpřístupnění věže neplánuje a jak je zjevné, ani moc nechce. Tvrdí, že "vnitřek věže je v dezolátním stavu, bez schodiště" a radnice Krupky mu na rekonstrukci nechce přispět. Vyjádření starosty Krupky Ing. Milana Puchara z května 2009: "Jedná se o soukromý objekt a k žádné dohodě ani aktivitě majitele zatím nedošlo."  Proč ale aktivitu neprojeví radnice a neiniciuje jednání s majitelem?? Smutný přístup k turistům, když jinde naopak usilují o stavby rozhleden a v Krupce ji mají, ale nezajímá je...
2012: Současný majitel objektu zvažuje obnovu věže, tedy proražení zazděných oken a obnovu schodiště. Shání finance. 2014: Vymyslel nový plán - vnější schodiště do věže, nechal vytvořit projektovou dokumentaci, celé ale zatím hapruje na neochotě/naschválům místních stavebních/památkovývh úředníků...

LÁZEK U LANŠKROUNA - kdysi oblíbená rozhledna byla rok od roku hůře přístupná, zcela na náladě majitele, která byla obvykle špatná a nahoru nepouštěl. V roce 2015, po jeho bankrotu, byla věž už součástí konkurzní podstaty, nepřístupná a vydrancována. Jak se k tomu asi postaví radnice Lanškrouna? Setře stranické rivality, spojí síly a objekt odkoupí a znovu po letech otevře turistům? 2016: rozhledna v prodeji. O koupi usiloval Mikroregion Lanškrounsko, byla ale přeplacena firmou PAPER BLACK s.r.o. podnikatelky Petry Mlčůchové z Jestřebí u Zábřehu. V červenci a srpnu byla věž o víkendech zpřístupněna. 2017: Další změna majitele, o víkendech příležitostně přístupno. 2018: Znovu beznadějně zavřeno.

HOTEL PETŘÍN Jablonec nad Nisou - poslední nájemce neprosperoval, od roku 2015 hotel i s rozhlednou mimo provoz.
Objekt nabízen realitní kanceláří k odkupu.

SLAVÍN Tupadly - bohužel soukromé buddhistické meditační centrum Samadhi a buddhisté si při svém meditování nepřejí být rušeni... Informace o nich zde...
Objekt nabízen realitní kanceláří k odkupu.

STRÁŽIŠTĚ u Chomutova - bývalý hotel Partizán. V roce 2004 vyhořel, před lety začala jeho renovace a dostavba, ta ale před nějakou dobou uvízla na "mrtvém bodě".
2010: Rekonstrukce v létě 2010 skončila. Zvýšená věž ale přístupná nebude, je v ní pouze schodiště nového hotelu Partyzán a v navýšeném vrcholu rozhledny NESMYSLNĚ zbytečně apartmá... Smutná ukázka podnikatelské neprozíravosti a arogance k historii i turistům.
Objekt nabízen realitní kanceláří k odkupu.


Torza rozhleden (5):

KRÁLICKÝ SNĚŽNÍK - Z kdysi pompézní věže na česko-polské hranici zůstala jen obří hromada původního stavebního materiálu - kamene. Polská strana kdysi zvažovala znovupostavení, ale plán utichl. V roce 2014 jej znovu obnovili - uvidíme, zda jej i dotáhnou ;)

KŘEPICE - Nedostavěná téměř dokončená rozhledna v historickém místě, odkud maršál Malinovskij řídil osvobozování Brna v dubnu 1945. Stavbu utly události v roce 1989. Od roku 2010 usilují KPR a o.s. Památníky 1945 o dostavbu vyhlídky. Odhadované náklady do 2 mil. Kč. Bohužel jak radnice Křepic, tak mikroregion Hustopečsko dává zatím od dostavby ruce pryč a to i přes nespornou atraktivitu lokality s jedinečným výhledem na Brněnskou kotlinu. Viz článek .

LOVOŠ - KPR se snažil iniciovat obnovu rozhledny v původní podobě z 1. poloviny 20. století - pouze minimální investice předpokládala instalaci dřevěného schodiště na čtvercovou stavbu a na jejím vrcholu zábradlí po obvodu. Snímek původní podoby rozhledny na Lovoši. Klubu přátel rozhleden se podařilo sehnat příslib financí i místní zkušenou firmu. Aby věž vypadala jako dříve bohužel nyní vázne na "trucu" KČT Lovosice, zejména jeho člena výboru M. Vodičky, který má k obnově rozhledny nepochopitelnou averzi. Přitom obnova rozhledny by přivedla nové turisty a tržbu v chatě - potřebnou na její rekonstrukci!!!

RUDNÝ U JIHLAVY (foto)- Již v 90. letech místní iniciovali obnovu rozhledny, tehdy ale byla zamítnuta s tím, že by věž rušila převod televizního signálu. Jak se ale situace změnila s přechodem na digitální šíření TV signálu?
KPR poslal výzvu jihlavským radním k obnově rozhledny. Kéž se vydaří...

UHERČICE - v zámeckém parku - torzo nejstarší rozhledny na Moravě a druhé nejstarší v ČR bohužel chátrá. Majitel areálu - Národní památkový ústav - nemá dost peněz ani na opravu zámku zničeného v 50. letech 20. století působením JZD. Klub přátel rozhleden sháněl peníze na alespoň základní zabezpečení výhledové stavby. V roce 2017 se pro zámek včetně hrádku podařilo získat mimořádnou dotaci.


NADĚJNÉ - v rekonstrukci či její přípravě, příp. DOD (3):

BARRANDOVSKÉ TERASY Praha - v dezolátním stavu, beze změny již řadu let...
2017: Majitel, liberecký podnikatel Michalis Dzikos, začal rekonstrukci podle plánu architeltonické kanceláře Kuba & Pilař architekti s.r.o. Plánuje dokončení do 2-3 let. Kéž by to vyšlo a věž se znovu otevřela milovníkům výhledů...

KAMZÍK Mariánské lázně - uzavřená, v zaploceném areálu, přerostla okolními stromy. Majitel pan Kristlík obdržel územní rozhodnutí na celkovou rekonstrukci a tu v létě 2013 zahájil.
2017/18: Rekonstrukce pomalu, ale průběžně dle financí majitele pokračuje.

VLKOVÁ Kamenice - lovecká chata s vyhlídkou. Turisté mají bohužel smůlu. Vysvětluje místostarosta Kamenice Jiří Česal: "Vyhlídka na Vlkové není v majetku Obce Kamenice, dle výpisu z katastru nemovitostí je v majetku státu České republiky s právem hospodaření pro Lesy ČR a.s.. Podle našich informací je tato vyhlídka v dlouhodobém pronájmu soukromého subjektu, který ji na vlastní náklady celou kompletně zrekonstruoval. Vzhledem k tomu, že tato se nachází na území chráněné obory, která je celoročně uzavřena, z tohoto důvodu je i tato vyhlídka pro veřejnost nepřístupná. Pro podrobnější informace doporučuji se obrátit na Lesy ČR a.s., závod Konopiště." Při cestě k rozhledně hlídací kamery majitele volají policii...
Podzim 2017: Poprvé se uskutečnil Den otevřených dveří pro veřejnost. Bude se opakovat?


po domluvě či na dny otevřených dveří přístupné (5):

DOUBRAVSKÁ HORA Teplice - již nyní přístupná ve všední dny na objednání e-mailem či telefonem, majitel, klub radioamatérů, zvažuje i sezonní pravidelné zpřístupnění vyhlídky ve spolupráci například s klubem turistů...

HATĚ U ZNOJMA - tržnice Excalibur - bývala uzavřena pro údajně špatný stav.
Jednou ročně přístupné pro členy Klubu přátel rozhleden.

MODŘANY - DDM MONET Rozhledna na Domě dětí z pera architekta Vlada Miluniče byla přístupná v letech 2004 až 2006 některá páteční odpoledne, pak ale vedení věž zavřelo. Světlo na konci tunelu se objevilo až na podzim 2014, kdy vedení DDM zavedlo aspoň několik "dnů otevřených dveří" v roce. Viz zde.

ŠPIČÁK u České Lípy - na konci 90. let se bohužel tato krásná historická věž změnila po rekonstrukci na nepřstupného ježka všech možných antén mobilních operátorů a rádií. Současný majitel je ochoten předem ohlášené skupiny na rohlednu vpustit. Pravidelný turistický provoz se neplánuje, od 2015 se 2x ročně konají dny otevřených dveří.

+ vysílač DYLEŇ - v majetku soukromé rozhlasové stanice radio Egrensis Cheb, jako jeho vysílač. Objekt střežen psy a hlídačem. Nejméně jednou ročně ale přístupný v rámci Dnů otevřených dveří+turistického pochodu.


úspěšně změněno díky KPR (10):
KOZINEC Vidochov u Nové Paky - Postavena 2004, blízká obec Vidochov ale neměla o její zpřístupnění zájem, zcela pasivně reagoval i KČT Nová Paka, kterému byl provoz nabídnut. Naprosto přezíravě pak dlouhodobě radnice Nové Paky.
Zpřístupněna až v roce 2009, kdy se rozhledny ujal přímo Klub přátel rozhleden, o.s., a od 27. června 2009 se otevírá každou letní sobotu turistům. Viz oficiální web rozhledny Kozinec.

TOBIÁŠŮV VRCH Jesenice - máslo na hlavě Muzea TGM Rakovník, které rozhlednu provozovalo ale vzdalo se jí protože prý na to "neměli finance", viz přesné názory v diskuzi zde.
2010: Úspěšně završeno jednání KPR s operátorem o nájmu a od 22. 5. 2010 každoroční zpřístupnění vždy v sobotu odpoledne do konce září. Více na oficiálním webu rozhledny Tobiášův vrch ZDE.

VOCHLICE Libyně u Lubence - úspěšně dokončena rekonstrukce díky iniciativě manželů Kantových, členů KPR.   -  Viz web o rekonstrukci

MOSTNÁ HORA - MOSTKA Litoměřice - další smutný příklad arogance a lenosti nájemce rozhledny Radka Geletiče. Jeho Vyjádření: "Není uzavřená bezdůvodně. Schodiště je v havarijním stavu. A opravdu ze vstupného se 150 000 Kč na jeho opravu nevybere... Naděje je v nedohlednu. Právě kvuli postoji města, které nechce dát vůbec nic. Ani roční příspěvek na provoz..." Na následný dotaz proč nezkusí například žádost o dotaci ze strukturálních fondů EU: "Dotace z EU jsou pouze investiční a nikoliv příspěvkové. Takže bohužel.... Nevím jaké máte zkušenosti s dotacemi z eu vy, ale já se nehodlám dohadovat s úředníky kvůli 200 000 Kč. Chci pravidelný příspěvek na dominantu města, protože 50 Kč za vstup dávat nehodlám." Pan Geletič se také naprosto nesnaží hledat cesty jak věž pro turisty opět zpřístupnit...
2010: Po intervenci KPR na podzim 2009 se díky iniciativě pana místostarosty Litoměřic J.Tvrdíka a novému nájemci panu Svobodovi znovuzpřístupnění opravené Mostky uskutečnilo 29. 1. 2010. Děkujeme za rychlou reakci!

CHURÁŇOV Zadov - skokanský můstek - dezolátní stav, proto bohužel uzavřen. Majitelem je ČSTV, který ale s obcí Zadov, na jejímž území se svého času nejmodernější skokanský areál nachází, nekomunikuje. Co bude s můstkem dále by byl schopen říci pouze předseda ČSTV ing. Srb, který ale na opakovaný e-mail s dotazem neměl slušnost odpovědět.. 2011: Stejná ignorace se opakovala i při korespondenci jeho nástupci Kořánovi.
2014: Nástupnická organizace Česká unie sportu se k věži postavila po výzvě KPR čelem a začala její rekonstrukce, dokončení a znovuzpřístupnění se dočkala v červnu 2015.

KLATOVSKÁ HŮRKA - uzavřená, byť přilehlý objekt má v nájmu místní Klub přátel Klatovska, ale to je asi tak všechno...
Vyjádření místostarostky Klatov Věry Tomaierové: "Toto místo je především kulturní památkou (kostel sv.Anny) a jako takovou se jí snaží město Klatovy udržovat. Zároveň chceme navázat na další tradici a to rozhlednu, o kterou se zasloužil klub turistů v minulém století. Jsme si vědomi, jak velkou turistickou atrakcí jsou dnes rozhledny. Nicméně vše je o penězích a tak jsme připravili projekt na znovuobnovení Hůrky jako rozhledny a podali do ROPU. Neznáme výsledek a tak nemohu odpovědně říci, kdy začneme s přestavbou.I já doufám, že vše dopadne dobře a rozhledna v Klatovech bude sloužit nám všem k naší radosti."
Vyjádření Jitky Kodešové z odboru kultury MÚ Klatovy: "V této době je zpracovaná projektová dokumentace na celkovou obnovu bývalé kaple sv. Anny a i rozhledny. Na tuto akci bylo požádáno o dotace, ale ještě nevíme výsledek naší žádosti. Město má v úmyslu rozhlednu obnovit." KPR poslal radnici i provozovateli (KPK) otevřený dopis s výzvou k opravě a zpřístupnění. 2015: Klub přátel Klatovska a radnice Klatov upravili střechu s vyhlídkou, začali organizovat Dny otevřených dveří a plánují pravidelný provoz. 2016: Díky úspěšně dotažené snaze místostarosty Klatov p. Kříže rozhledna pravidelně přístupná

PASTÝŘSKÁ STĚNA Děčín - v soukromých rukou, areál slouží jako restaurace s apartmány. Vyjádření vedení (11/2008): "Věž je bytelná, ale chodí se do ní přez takový zařízený apartmán tak bohužel to moc nejde. Když má někdo opravdu zájem a domluví si prohlídku tak to je možné. Tak dejte vědět. Petr Šoško NEBE."
2016: Po otevřeném dopisu KPR (s prosbou o vědné břemeno přístupnosti věže turistům) děčínské radnici v době výběrového řízení na nového provozovatele byla vybrána děčínská ZOO. Od 1. července 2016 se věž otevřela veřejnosti jako regulérní rozhledna s pravidelnou otevírací dobou a vlastními vstupenkami. Děkujeme paní ředitelce děčínské zoo.

CHATA PRAŠIVÁ Beskydy - Komorní Lhotka - klasická horská chata v běžném turistickém provozu. Bohužel na její vyhlídkovou část se dá dostat jen při velmi příznivé konstelaci a náladě perzonálu... Vyjádření majitele chaty Pavla Marečka z dubna 2007: "Dobry den, bohuzel to neni mozne za prve z duvodu ne moc dobreho technickeho stavu rozhledny a za druhe z duvodu ze vstup na rozhlednu je pres ubytovaci cast a neni tim tedy zaruceno soukromi ubytovanych hostu. Ubytovane hosty, ale pokud maji zajem tak na rozhlednu s doprovodem vezmeme."
2014: Vedení KČT Moravskoslezského kraje došla (i po intervencích KPR, který upozorňoval na dlouhodobou zbytečnou nepřístupnost vyhlídky) s panem Marečkem trpělivost a soudí se s ním o výpověď z nájmu. Chtělo by chatu pronajmout někomu s větším zájmem o turisty a jejich potřeby. KPR jejich snahu podporuje.
2015: Chata má konečně nového nájemce, nakloněnému obnově přístupnosti rozhledny, pana M. Stillera.
2016: od léta je po opravě (na které se symbolicky podílelo i několik členů KPR) rozhledna přístupná v pravidelné hodiny v Pá-Ne. Martine, děkujeme!

KRÁSNÝ DVŮR u Podbořan - Novogotický Templ - prý špatný technický stav, výhledově plánována rekonstrukce celého areálu zámeckého parku. 2010: Na rekonstrukci chybí finance.
2014: Podařilo se, i díky podkladům do žádosti od KPR, získat finance z Norských fondů a má začít rekonstrukce.
Od léta 2017 otevřeno po rekonstrukci pro veřejnost.

GOETHOVA VYHLÍDKA Karlovy Vary - před rekonstrukcí.
Infocentrum Karlovy Vary (10/2008): "Nyní se jedná o nájemní smlouvě Goethovi vyhlídky se společností Gastro - Vimayla, s.r.o.., pokud bude tato smlouva uzavřena, následně bude probíhat rekonstrukce této stavby. Provoz v nejbližší době je zatím dle názoru Magistrátu nejistý.Bližší informace podají na Magistrátu města Karlovy Vary, odboru majetku města." Majitelem uvedené firmy je Ivan Brumlík. Info o firmě na zde .
2011: Po intervenci KPR, která poslala karlovarské radnici prosebnou notu za znovuzpřístupnění GV. Viz článek. Pak se nedělo nic, až na podzim 2014 si KPR věž na jeden den pronajalo a zpřístupnilo.
2015: Radnice podle primátora Kulhánka nyní chystá žádosti o evropské fondy na stavební odstranění havarijního stavu stropu a podezdívky. KPR se přimlouvá za urychlenější řešení...
2017: GV se vedení města rozhodlo po letech chátrání opravit a znovu otevřít lidem. Bude to stát přes 31 milionů korun, přičemž dotace by měla zaplatit více než 25 milionů. "Připravujeme projektovou dokumentaci na její budoucí využití ve spolupráci s Lázeňskými lesy. Právě ony ji budou provozovat,“ řekl MF Dnes primátorův náměstek pro investice Čestmír Bruštík.
2018: Rekostrukce HOTOVÁ.

také úspěšně změněno (6):
ZVIČINA Raisova chata - chata normálně přístupná, i s prodejnou suvenýrů. Unikátní rozhledna na střeše této turistické chaty v majetku KČT bohužel nepřístupná. Vyjádření podal místopředseda oblasti KČT Královéhradeckého kraje Lubomír Hoška (duben 2007): "Rozhledna na Raisově chatě je uzavřena z důvodu havarijního přístupu a jedním z dalších hlavních důvodů je, že z rozhledny není vidět o nic víc než z parkoviště nad chatou. Problém při větší frekvenci by nastal při vstupu na schodiště, zde by se cesta ke schodišti křížila s trasou kuchyň – restaurace. Rozhledna na Raisově chatě je určitě významnou technickou zajímavostí, ale její zpřístupnění je plně v kompetenci nájemce pana Stuchlíka. Určité úvahy o zpřístupnění vyhlídkového ochozu však pan Stuchlík má..." Podzim 2009: Kopule rozhledny, sejmuta, opravována. 2010: Nájemce pan Stuchlík v červnu hezky opravenou kopuli zpřístupnil.

BRAMBERK - chybný pronájem. Viz novinový článek: "Bojují o otevření rozhledny: Města Jablonec a Lučany se spojí v úsilí znovu otevřít rozhlednu Bramberk" (Jablonecký deník/jsd, 21. 11. 2008) . Další články na webu www.bramberk.cz.
Od 1.srpna 2010: díky záslužní aktivitě obce Lučany rozhledna Bramberk po opravě schodiště v sezoně květen-září opět přístupná

KRKAVEC u Plzně - areál v majetku soukromé firmy GES-ELECTRONICS, a.s., Studentská 55a, 323 00 Plzeň, tel. 377 373 111 která údajně hledá kupce rozhlednové části... Vyjádření její výkonné ředitelky (Andrea Svěcená, 10/2008): "Probíhají jednání o prodeji celého objektu s rozhlednou. O záměrech nového majitele nevíme zatím téměř nic. Pokud zůstane vlastníkem naše společnost, není v našich silách rozhlednu zprovoznit. Její technický stav je havarijní a nemáme dostatek finančních prostředků na její opravu." 2010: Aktuální prodejní cena budovy +rozhledny 14 mil Kč. 2011: Cena klesla na 9,9 mil.
2012: Otevřena, provozovatel KČT Bolevec. Viz zde.

KLÍNOVEC Boží Dar/Jáchymov - špatný technický stav, započala rekonstrukce ale byla přerušena, neb se zjistilo, že stav rozhledny je horší, než se čekalo... 2010: Obec dostala na rekonstrukci milion eur od EU, nesmyslně ale chce začít stavbou parkoviště namísto záchrany rychle chátrající věže :-(
podzim 2013: Rekonstrukce úspěšně dokončena, věž zpřístupněna.

LIBERECKÁ VÝŠINA - uzavřena, zchátralá.
Byla k prodeji, hledal se nový případný zájemce... Mediální zpráva z ledna 2007
zde...

Od podzimu 2011 rozhledna prošla úspěšnou rekonstrukcí (Foto viz zde) a nyní funguje jako restaurace.

ČECHY POD KOSÍŘEM - vížka dlouhodobě nepřístupná. Údajně kvůli vandalům a narušenému schodišti.
Vyjádření starosty Čechů pod Kosířem Zdeňka Madera (10/2008): "Zámecká věžka v Čechách pod Kosířem je nepřístupná a dlouho tomu tak bude i nadále. Hlavní příčinou je nebezpečné schodiště, které je v dolní části ohořelé (zapálené vandaly) a ve střední a vrchní části shnilé a nepoužitelné (do věžky prasklým stropem prší). Zámek s parkem je v těchto dnech předáván z majetku čekého státu do majetku Olomouckého kraje. Do oprav areálu zámku s parkem bude investováno v budoucnosti několik desítek milionů korun, avšak oprava věžky je připravována až po opravě budov zámku, Ulmanova pavilonu a po Mánesovu zahradnímu saletu. Jelikož dochází ke změnám ve vedení kraje, podrobnější informace o termínech a postupu oprav zatím neznáme."
2011: Vížka je, stejně jako celý zámecký areál, v majetku kraje a správě olomouckého muzea. Připravuje se jeho postupná rekonstrukce, v první etapě ale není dle kastelána věžka zahrnuta..
2015: V lednu 2015 se objevilo kolem Vížky věžení a začala rekonstrukce.
2016: od dubna 2016 Věžka přístupná v rámci prohlídkového okruhu zámeckou zahradou.


...zpět Rozhledny a vyhlídkové věže v Česku a na Slovensku
© info servis APTIS MEDIA